zny, w którym wykonuje różne badania za pomocą specjalistycznych urządzeń w celu diagnozy pacjenta. Badania, które są wykonywane w gabinecie, to przede wszystkim ukg serca oraz ekg wysiłkowe. Innym rodzaje badania mięśnia sercowego jest holter ekg, który umożliwia monitorowanie pracy serca przez co najmniej dwadzieścia cztery godziny. Badanie polegające na próbie wysiłkowej przeprowadza się na specjalnej bieżni ruchomej jednocześnie obserwując stan serca pacjenta przy wykonywanym wysiłku. Zaś badanie ukg serca jest niczym innym, jak badaniem usg, co stanowi najprostszy sposób sprawdzenia stanu mięśnia sercowego pacjenta. Każde badanie wykonane w gabinecie przez kardiologa ma na celu sprawdzenie stanu układu krążeniowego pacjenta, co umożliwia postawienie diagnozy, a później wszczęcie odpowiedniego leczenia.
O jakich badaniach profilaktycznych powinny pamiętać osoby po 40stce?
Wielu ludzi nie przepada za chodzeniem do lekarza. Długi czas oczekiwania, a potem równie długie kolejki w przychodni nie napawają optymizmem. Raz do roku warto jednak zagryźć zęby i wykonać serię badań profilaktycznych. Większość chorób wykrytych we wczesnym stadium rozwoju jest bowiem uleczalna. Badania prewencyjne mają szczególne znaczenie w określonym wieku. O czym nie powinny zapomnieć osoby po 40 roku życia?
Podstawowe badania
Szeroko rozwinięta medycyna pozwala dziś na wykonanie szeregu badań. W podstawowej grupie znalazły się m.in.:
- morfologia krwi;
- badanie na poziom cukru;
- badanie moczu;
- badanie kału;
- pomiar ciśnienia;
- u kobiet cytologia;
- u palaczy rentgen klatki piersiowej.
Dla pacjentów po 40-stce
Ci, którzy przekroczyli magiczny próg 40 roku życia, powinni udać się do kardiologa i gastrologa. Ten pierwszy zleci zrobienie EKG serca (powtarza się je średnio co 3 lata), u tego drugiego będzie konieczna gastroskopia, aby skontrolować funkcjonowanie układu pokarmowego. Do innych badań należą: lipidogram, USG brzucha, hormony tarczycy, badanie na gęstość kości.
Wystarczy coroczna wizyta u kardiologa żeby
Medycyna, mimo trudnej aktualnej sytuacji na świecie, pozostaje bardzo dobrze rozwiniętą dziedziną. W Polsce mamy powszechny dostęp do usług medycznych. Dlaczego warto odwiedzić gabinet kardiologa? Przekonaj się sam.
Zawsze znajdzie się dobre wytłumaczenie, by odłożyć wizytę na później. Spory nakład pracy, problemy rodzinne, nadmiar obowiązków, napięty grafik czy po prostu dobre samopoczucie.
Wszystko jest świetnie, ale do czasu. Gdy w codziennym życiu jesteś narażony na stres albo brak odpowiedniej ilości snu, możesz łatwiej doznawać problemów zdrowotnych.
Serce masz tylko jedno, nie warto go zaniedbywać. Wystarczy coroczna wizyta u kardiologa, żeby spokojnie funkcjonować. Lekarz może zlecić badania kontrolne. Nie po to, by zabrać cenny czas pacjenta tylko, żeby w odpowiednim momencie wykryć nieprawidłowości.
Jednym z najczęstszych jest EKG. To krótkie, bezbolesne badanie, które pozwoli skontrolować pracę serca. Dzięki niemu można wykryć niechciane zaburzenia, które mogą być spowodowane zarówno przez drobne przemęczenie, jak i poważniejszy problem z sercem.
Wizyta kontrolna u kardiologa, to niewielki wysiłek, a dużo korzyści. Serce przecież nie jest twoim sługą, tylko współpracownikiem. Bez niego nie będziesz mógł prowadzić swojego normalnego życia. Zadbaj o nie i ciesz się każdym dniem.
To prawda że medycyna potrafi poradzić
Często się mówi, że człowiek ma tylko jedno życie i zdrowie. Jeżeli chodzi o życie, to raczej nie znajdzie się osoba, która by to podważała. Natomiast nie wszyscy podchodzą w ten sposób do swojego zdrowia, a powinni. W obecnych czasach mamy dostęp do bardzo zaawansowanej medycyny, która leczy choroby nieuleczalne jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jednakże z postępem techniki, nie tylko tej medycznej, przybywa coraz więcej chorób cywilizacyjnych. Choroby kardiologiczne występują coraz częściej wśród ludności krajów rozwiniętych. Zła dieta, siedzący tryb życia nie wpływa korzystnie na nasze serce i układ krwionośny. To prawda, że medycyna potrafi poradzić sobie z większością takich przypadków, ale nastawienie społeczeństwa do badań jej w tym nie pomaga. Mało kto myśli o profilaktyce i z własnej woli wykonuje kontrolne EKG lub odwiedza kardiologa. Na wizytę u lekarza przeważnie wybierają się ludzie, którzy już są do tego zmuszeni np. w wyniku przebytego zawału. Wielu ludzi mogłoby przedłużyć swoje życie, gdyby tylko w odpowiednim momencie zainteresowało się stanem swojego zdrowia, a nie czekało do ostatniej chwili.